Publikováno: 25.7.2022
Dovolená patří bezpochyby k jedněm z těch krásných chvil, na které se všichni těšíme. Často jí ale doprovází i stravovací experimenty, které mohou potrápit naše trávení a obavy, jestli se nevrátíme o nějaké to kilo těžší. A protože většina z nás využívá k dovolenkování právě letní měsíce, tak míváme obvykle více než jednu dovolenou najednou. A druhá dovolená je právě ten okamžik, kdy se správně připravit na případné nástrahy, které číhají z talířů a mohu otřást s naším sebevědomím.
Připravila jsem jen pro tebe 5 snadných tipů, jak si naplno užít dovolenou bez nějakého toho kila navíc. A tady jsou.
1. Zajisti si dobré stravovací návyky i na cestě
Ať už se jedná o služební cestu v rámci zaměstnání, celodenní výlety s dětmi, nebo dovolenou u moře, cestování patří vždy k nestandardním situacím kladoucím zvýšené nároky na naše stravování. Mezi hlavní úskalí náleží bezpochyby skutečnost, že se často nemáme kde najíst, nebo sice máme, ale o kvalitě jídla se dá spíše pochybovat. Většinou máme pak tendenci se odbýt jídlem z rychlého občerstvení nebo automatu, které jen stěží naplní výživové potřeby našeho těla.
Pokud během cestování nedostává tvoje tělo nutričně plnohodnotné jídlo, tak se můžeš cítit unavená, nateklá, podrážděná a častěji hladová, než ve skutečnosti potřebuješ. Můžeš si pomoci tak, že se na cestu připravíš a nachystáš si jídlo sama. A nemusíš ho ani složitě připravovat. Ano, samozřejmě si můžeš do tašky zabalit například sendviče se sýrem, šunkou nebo kuřecím masem, zeleninou a listovým salátem, ale i v obchodech se dnes dají naštěstí pořídit potraviny, které pouze rozbalíš a můžeš ihned konzumovat.
Mezi vhodné potraviny na cestu patří například:
- ovoce jako jablko, hrušky, banány, hroznové víno,
- křehké plátky nebo racio chlebíčky (kukuřičné, rýžové, špaldové apod.),
- raw tyčinky, které dnes koupíš v různých příchutích (doporučuji ty, které obsahují kakao obsahující poměrně velké množství vlákniny, takže snižují glykemický index dané potraviny a nebudeš mít po nich tak rychle hlad),
- ukrojený kousek sýra z bločku,
- směs oříšků (dnes lze koupit i malé pytlíčky, které krásně poslouží jako doplněk k ovoci),
- dětem pak můžeš pořídit ovocné kapsičky (samozřejmě bez přidaného cukru), kukuřičné křupky nebo ovocné tyčinky.
2. Vybírej si dražší restaurace
Zní to možná divně, ale je to tak. Pokud si totiž vybereš dražší restauraci, tak nebudeš mít tendenci se příliš přejídat. Bude ti prostě líto těch peněz. Dám ti příklad. Měla jsem klienty, kteří jeli na dovolenou na Bali, a protože tam je jídlo, v porovnání s našimi poměry, hodně levné, tak si vždycky objednali dvě hlavní jídla každý, nebo si dali druhou večeři v jiné restauraci. Přišlo jim to prostě tak levné, takže toho museli využít. Je to podobné jako sezónní výprodej oděvů a obuvi. Schválně, kolikrát jsi si koupila něco, co jsi vlastně vůbec nepotřebovala, ale bylo to ve slevě, tak jsi neodolala? Jenže po oblečení se alespoň nepřibírá.
Pokud už si budeš chtít dát další jídlo, tak si objednej raději jen nějaký salát se zálivkou. Ten tě zasytí, a pokud je podávaný se sladkokyselou zálivkou, tak je i velmi chutný a v létě osvěží.
3. Sdílení sbližuje
Už lidová moudrost praví: „Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři nech svému nepříteli.“ Nemusíš to splnit doslova a do písmene a večeře se úplně vzdát, ale můžeš se rozdělit o svou porci s přáteli či rodinou. Výborné jsou pro tyhle účely například tapas bary. Nebo také dobře funguje objednat si více předkrmů, o které se pak podělíš s ostatními. Když nemáš totiž talíř s porcí jídla jen sama pro sebe, tak toho obvykle sníš méně. Vždycky se najde někdo, kdo si dá víc nebo jí rychleji, a tudíž tě ušetří nekontrolovaného přejídání.
4. Sladkosti zásadně ovocné
K dovolené určitě neodmyslitelně patří i ochutnávání sladkostí. Přeci jen je to období roku, kdy máme tak trochu nárok si zaexperimentovat a dát i něco sladkého na zub. Aby sis pak nevyčítala, kolik jsi si toho naložila, zkus si například vybírat, jaké druhy dezertů si dáš. Místo smetanové zmrzliny si objednej ovocnou, která neobsahuje smetanu, nebo ze zákusků preferuj piškotové s ovocem či ovocnou náplní. A pokud jsi milovnicí čokoládových dezertů, dej přednost těm, které obsahují tmavou čokoládu a minimum mouky a tuku. Tyto druhy sladkých teček jsou lépe stravitelné, méně kalorické a můžeš si z nich získat alespoň nějakou tu výživovou hodnotu. Dobrý nápad je samozřejmě také si objednat jen jeden dezert v rámci stolu (teda pokud vás není deset, pak si jich objednejte klidně víc) a rozdělit se spolu. Zase tím krásně snížíš kalorie a zároveň si nemusíš vyloženě nic odpírat.
5. Hýbej se, co to jde!
Alfa omega při cestování a dovolených je samozřejmě pohyb. Ideální jsou dovolené za horskou turistikou, na kolech nebo bruslích. Míst v Evropě, která lákají ke sportovnímu vyžití je dnes již celá řada a jsou i velmi pěkně značené. Tento způsob dovolené ale zpravidla využívají ti, kteří nemají s aktivním sportem větší potíže a nemusí se tolik nutit (pokud ji tedy netráví v hospodě u piva nebo vína). Pokud jsi spíše typ na odpočinkovou dovolenou u moře a poznávání gastronomie v předních metropolích, tak můžeš narazit na malý zádrhel.
Ani tyto typy dovolených však nemusí být ochuzeny o zdravý pohyb v přiměřené míře tak, abys si stále odpočinula, ale zároveň se hezky rozhýbala. Když například jedeš k moři, najdi si hotel s bazénem, kde si můžeš zaplavat i v případě, že vlny jsou veliké a v moři to není možné.
Vybírej si hotely maximálně s plnou penzí, protože all-inclusive je příliš vábivý a neustále tě vybízí k přejídání. Nebo si vybírej hotely s promenádou či turistickými trasami v okolí a po večeři vyraz ještě na procházku. Je prokázáno, že pohyb zahájený do 15 až 30 minut po jídle zrychluje metabolismus. Je to logické, když uvážíš, že pro pohybovou aktivitu tělo potřebuje energii, kterou tak bere z právě snědeného jídla. Při procházkách ve městě vynechej jízdu ve vyhlídkových autobusech typu HOP-ON HOP-OFF a raději si naplánuj pěkný okruh, který ujdeš pěšky. Při prohlížení krásných míst velké historické hodnoty si ani nevšimneš, že jsi za celý den nachodila klidně i deset kilometrů.
TIP na závěr: Nezapomeň na svoje střevo
V neposlední řadě si nezapomínej udržet v přátelském vztahu i tvoje osazenstvo hodných bakterií ve střevě. Zejména v exotických destinacích se určitě budou hodit cestovní probiotika, která ti pomůžou předejít průjmům. S jejich konzumací začni ideálně již týden před odjezdem. Dobré zkušenosti mám například s probiotiky Biopron Premium, ale dostaneš i speciální například v očkovacím centru Avenier, která si nemůžu vynachválit.
Při cestování nemusí být problém jen cestovatelský průjem, ale řadu lidí potrápí i zácpa, o čemž se často příliš nemluví. Pokud je to tvůj případ, přibal si raději s sebou sušené švestky nebo fíky, které ti zaručeně pomůžou překonat i tuhle nepříjemnost.
Hezkou dovolenou a šťastný návrat domů ti přeje Jana