Publikováno: 15. 11.2021

Přibližně před deseti lety jsem cestovala po Malajsii, kde jsem ve městě Kuching narazila na malém ostrůvku na řece na místní restauraci nabízející místní tradiční jídla. A hlavní hvězda večera mělo být právě naše „české“ kuře na bambusu. Nebo alespoň tak si majitel restaurace nechal přeložit místní dobrůtku Ayam pansuh.

Abych to uvedla na pravou míru, nejednalo se o kuře dovážené z České republiky, ale o název daného pokrmu. Majitel nám vysvětlil, že v restauraci několik měsíců před námi večeřeli také naši krajani a tolik jim tahle tradiční specialita zachutnala, že ji hned počeštili na „Kuře na bambusu.“

Kuře na bambusu je tak název pro tradiční Malajské a Indonéské jídlo Ayam pansuh nebo také Manuk pansuh. Jídlo připravené vařením kuřecího masa v bambusovém stonku, naplněné vodou, ochucovadly a pokryté listy tapioky z manioku. Původ ayam pansuh není znám, ale Ibané a Bidayuhové ze západního Bornea toto jídlo vždy připravují během festivalů, zejména během Gawai Dayak (festival díkůvzdání, který označuje bohatou sklizeň). Ayam pansuh si oblíbili hlavně lidé v Sarawaku v Malajsii a také v západním Kalimantanu v Indonésii (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Ayam_pansuh).

Pojďme si teď společně připravit naší českou zjednodušenou verzi Kuřete na bambusu.