Publikováno: 4.6.2022

Phoenix dactylifera, běžně známá jako datle nebo datlová palma, je kvetoucí rostlina z čeledi palmovitých, Arecaceae, pěstovaná pro své jedlé sladké plody zvané datle. Tento druh je široce pěstován v severní Africe, na Středním východě a v jižní Asii.

Historie pěstování datlí

Datle se pěstují od starověku od oblasti Mezopotámie až po prehistorický Egypt. Existují archeologické důkazy o pěstování datlí v Arábii od 6. tisíciletí před naším letopočtem, v Mehrgarhu, neolitické civilizaci v západním Pákistánu, a ve východní Arábii. Staří Egypťané například používali plody k výrobě datlového vína a jedli datle při sklizni.

Datlová palma a její plody

Datlovým palmám může po výsadbě trvat 4 až 8 let, než přinesou ovoce. Než začnou produkovat životaschopné výnosy pro komerční sklizeň, trvá to přibližně mezi 7 až 10 lety. Dospělé datlové palmy mohou vyprodukovat 70–140 kg datlí za sezónu sklizně. Nezrají všechny ve stejnou dobu, takže je potřeba několik sklizní. Aby se získaly plody obchodní kvality, musí se trsy datlí před dozráním ztenčit a zabalit nebo zakrýt, aby se zbývající plody zvětšily a byly chráněny před povětrnostními vlivy a zvířaty, jako jsou ptáci, kteří je také rádi jedí.

Datlové palmy vyžadují dobře propustné hluboké hlinitopísčité půdy s pH 8–11 (zásadité). Půda by měla mít schopnost zadržovat vlhkost a také být bez uhličitanu vápenatého.

Datlové palmy dosahují výšky až 30 metrů, rostou jednotlivě, nebo tvoří trs s několika stonky z jednoho kořenového systému. Pomalu rostou a při správné údržbě mohou dosáhnout věku přes 100 let. Plody datle jsou oválně válcovité, 3 až 7 centimetrů dlouhé, asi 2,5 centimetrů v průměru, s barvou od tmavě hnědé po jasně červenou nebo žlutou (v závislosti na odrůdě). Obsahují 61–68 % cukru. Když jsou sušené, jsou datle velmi sladké a používají se jako dezert samotně nebo v cukrovinkách.

Celková roční světová produkce datlí dosahuje 9 milionů metrických tun, přičemž největšími producenty a spotřebiteli jsou země Blízkého východu a severní Afriky.

Odrůdy datlí

Během historie pěstování datlí se objevilo velké množství datlových kultivarů a odrůd, ale přesný počet je těžké odhadnout. Některé zdroje uvádí počet 400, jiné zase pouhých 250. Většina z nich je omezena na konkrétní region a jen několik desítek dosáhlo širšího komerčního významu. Mezi celosvětově nejznámější kultivary patří Deglet Noor (původem z Alžírska), Zahidi a Hallawi (z Iráku), Medjool (z Maroka) a Mazafati (z Íránu).

Jeden kultivar, datlovník judský, je proslulý svým ortodoxním semenem s dlouhou životností, které po náhodném skladování po dobu 2 000 let úspěšně vyklíčilo. Horní hranice doby přežití správně skladovaných semen zůstává neznámá. Genomická studie z New York University Abu Dhabi Center for Genomics and Systems Biology ukázala, že domestikované odrůdy datlových palem ze severní Afriky, včetně známých odrůd Medjool a Deglet Nour, jsou hybridem mezi datlovými palmami na Středním východě a krétskou divokou palmou.

Datle v kuchyni i mimo ni

Suché nebo měkké datle se jedí přímo, nebo mohou být vypeckované a plněné náplní, jako jsou mandle, vlašské ořechy, pekanové ořechy, kandovaná pomerančová a citronová kůra, tahini, marcipán nebo smetanový sýr. Částečně vysušené datle bez pecek mohou být glazovány glukózovým sirupem pro použití jako svačina. Datle lze také nakrájet a použít v řadě sladkých i slaných pokrmů, od tajinů (tagines) v Maroku po pudinky, ka’ak (druhy arabských sušenek) a další dezerty. Datlový ořechový chléb je ve Spojených státech velmi populární, zejména o svátcích. Datle se také zpracovávají na kostky, pastu zvanou ajwa, pomazánku, datlový sirup, „med“ zvaný „dibs“, prášek (datlový cukr), ocet nebo alkohol. Ocet vyrobený z datlí byl tradičním produktem Blízkého východu. Nedávné inovace zahrnují datle v čokoládě a další produkty, jako je šumivá datlová šťáva používaná v některých islámských zemích jako nealkoholická verze šampaňského pro zvláštní příležitosti.

V souladu s námořním obchodním dědictvím Británie tvoří nakrájené datle hlavní základ různých receptů na tradiční dezerty, včetně lepkavého karamelového pudinku, vánočního pudinku a datlového a ořechového bochníku.

V jihovýchodním Španělsku (kde existuje velká datlová plantáž včetně palmy z Elche chráněné UNESCO) se datle (obvykle bez pecek se smaženými mandlemi) podávají zabalené ve slanině a mělce opečené. V Izraeli se datlový sirup, nazývaný silan, používá při vaření kuřete, a také na sladkosti, dezerty a jako náhražka medu. Datle jsou jednou ze složek jallab, sirupu z blízkovýchodního ovoce. V Pákistánu se viskózní hustý sirup vyrobený ze zralých plodů používá jako povlak na kožené tašky a dýmky, aby se zabránilo úniku vlhkosti.

Nutriční fakta o datlích

Datle v průměru obsahují 21 % vody, 75 % sacharidů (63 % cukrů a 8 % vlákniny), 2 % bílkovin a méně než 1 % tuku. Jsou mírným zdrojem (10 – 19 % denní doporučené dávky) kyseliny pantotenové (vitamínu B5), vitaminu B6 , hořčíku, manganu, draslíku a dalších mikroživin.

Glukóza tvoří asi 55 % obsahu sacharidů v datlích, zatímco fruktóza asi 45 % a sacharóza je zanedbatelná.

Datle a diabetes

Vzhledem k přirozené sladkosti a vysokému obsahu sacharidů datlí se nabízí otázka, zda-li jsou vhodné také pro diabetiky (lidi trpící cukrovkou). Studie společnosti PubMed Central ukazuje, že u diabetiků nebyl zaznamenán prudký nárůst cukru v krvi po konzumaci přibližně 7–10 datlí. Vědci však poznamenali, že datle jsou poměrně kalorické, přičemž 100 gramů datlové dužiny obsahuje přibližně 314 kcal.

Je také důležité si uvědomit, že datle mohou mít různé velikosti. Například datle Medjool mohou být zhruba dvakrát větší než jiné odrůdy. Tuto skutečnost je tedy při výskytu diabetu vhodné rovněž uvážit a volit tak velikost denní porce s rozvahou.

Například jedna sušená datle Medjool o hmotnosti 24 g obsahuje:

  • 66,5 kalorií
  • 18 g sacharidů
  • 16 g jednoduchých sacharidů (cukrů)
  • 1,61 g vlákniny

Glykemický index a glykemická nálož

Glykemický index (GI) je dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při zvažování, zda jsou datle vhodné pro osoby s diabetem. GI potraviny odráží její účinky na hladinu cukru v krvi.

Potraviny, které způsobují rychlejší nárůst hladiny cukru v krvi, mají vyšší hodnoty GI. Naproti tomu potraviny s nižším GI způsobí snížení hladiny cukru v krvi. Potraviny s hodnotou GI pod 50 jsou považovány za potraviny s nízkým GI. Podle výzkumu z mnoha studií je průměrný GI datlí 42. I přesto je třeba konzumovat datle střídmě.

Co to však znamená? Při posuzování střídmosti konzumace je třeba v úvahu také glykemickou zátěž (dále také GL) potraviny. GL zohledňuje velikost porce určitého jídla při výpočtu jeho účinků na hladinu cukru v krvi.

Chcete-li určit GL potraviny, vynásobte její GI množstvím sacharidů, které obsahuje, a vydělte ho 100. Dvě větší sušené datle o váze 48 g tedy obsahují 36 g sacharidů a celková glykemická nálož tedy vychází na hodnotu 17, což je střední úroveň. Vyšší množství datlí pak bude znamenat vyšší glykemickou nálož.

Význam vlákniny v datlích

Vláknina v datlích pomáhá tělu vstřebávat sacharidy pomaleji, což pomáhá snižovat riziko nárůstu hladiny cukru v krvi a jejím prudkým výkyvům. Spárování datlí se zdrojem bílkovin a tuku, jako jsou například mandle, může dále zpomalit trávení a pomoci efektivně řídit hladinu cukru v krvi.

Vláknina je rovněž nezbytná pro podporu zdravého trávení a pravidelné peristaltiky střev. Dostatek vlákniny ve stravě pomáhá formovat stolici a předcházet zácpě.

Dostatečné množství vlákniny pomáhá snižovat riziko trávicích onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva a konečníku.

V jedné 3týdenní studii snědlo 21 lidí 7 datlí (168 gramů) denně, čímž se jim výrazně zlepšila frekvence vyprazdňování ve srovnání s tím, kdy datle nejedli.

Mikroživiny v datlích

Datle jsou bohaté na různé živiny, včetně hořčíku a draslíku, které mohou být přínosem i pro lidi s diabetem a inzulínovou rezistencí.

Hořčík

Dvě velké vypeckované datle Medjool o hmotnosti 48 g obsahují 26 miligramů hořčíku. Hořčík může být prospěšný pro diabetiky, protože hraje roli při regulaci hladiny cukru v krvi. Výzkumy ukazují, že lidé s diabetem 2. typu mají často nízkou hladinu hořčíku v těle. Příjem hořčíku může snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu. Hraje také roli při regulaci krevního tlaku, což je důležité pro osoby s cukrovkou. Je to proto, že lidé s tímto onemocněním mají vyšší riziko vysokého krevního tlaku.

Draslík

Každá porce dvou datlí Medjool o celkové váze 48 g obsahuje 334 mg draslíku. Studie zjistily, že lidé s nízkou hladinou draslíku mívají vysoké hladiny inzulínu a glukózy v porovnání s těmi, kteří nemají žádné jiné zdravotní problémy. Kromě toho je draslík důležitou živinou pro regulaci krevního tlaku.

Antioxidanty

Datle obsahují silné antioxidanty, které pomáhají bojovat proti poškození buněk a tkání způsobenému nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Tato poškození pak mohou vést až k onemocněním, jako je rakovina, kardiovaskulární nemoci a mozkové příhody. Pozitivní účinky na srdce mají především jejich antioxidanty karotenoid a kyselina fenolová. Tyto antioxidanty mají protizánětlivé, protirakovinné a mozkové ochranné vlastnosti. Polyfenoly pomáhají snižovat zánět v těle, který může hrát roli u diabetu 1. i 2. typu a souvisejících metabolických poruch, jako je obezita a vysoký krevní tlak.

Na základě jedné studie zabývající se účinky ovoce bylo zjištěno, že datle mají nejvyšší obsah antioxidantů ve srovnání s fíky a sušenými švestkami.

Fytoestrogeny

Fytoestrogeny jsou přirozeně se vyskytující látky, které mohou mít v těle podobné účinky jako hormon estrogen. Sušené datle mají ze všech druhů ovoce druhý nejvyšší obsah fytoestrogenů. Nové důkazy naznačují, že dietní fytoestrogeny mohou být prospěšné pro osoby s diabetem a obezitou tím, že pomáhají regulovat nárůst hladiny krevního cukru a snižují inzulínovou rezistenci.

Čerstvé nebo sušené datle?

Podle American Diabetes Association (ADA) je nejlepší ovoce čerstvé, mražené nebo konzervované. Při výběru konzervovaného ovoce se vždy snažte vybrat takové, které je plné šťávy a bez přidaného cukru.

ADA dále doporučuje, že sušené ovoce a ovocné šťávy jsou vhodnou volbou, ale je třeba dodržovat doporučené malé velikosti porcí, aby nedocházelo k prudkým výkyvům cukru v krvi.

Medjool datle

Poslední dobou jsou stále oblíbenější datle medjool, a to zejména při přípravě raw dezertů. Pojďme se podívat na tuhle sladkou pochoutku trošku blíže.

Datle Medjool jsou jedním z druhů datlí oblíbených pro jejich přirozenou sladkost. Jsou větší, tmavší a mají více karamelové chuti než jiné běžné druhy, jako je například Deglet Noor.

Pochází z Maroka a nyní se pěstují v teplých oblastech Spojených států, Středního východu, jižní Asie a Afriky. Často se prodávají sušené, ale ne dehydratované, díky čemuž jsou měkké a lepkavé. Jejich cukry se sušením stávají koncentrovanějšími, což dále zvyšuje jejich sladkost. Ve srovnání s jinými běžnými odrůdami, jako je Deglet Noor, datle Medjool obsahují výrazně více vápníku.

Využití datlí v jídelníčku

Datle lze nalézt po celý rok ve většině obchodů s potravinami. Často se prodávají s jinými sušenými potravinami. Některé datle jsou bez pecek, ale pokud si koupíte ty s peckami, budete je muset před konzumací odstranit. Datle jednoduše rozkrojte podélně a vytáhněte pecku. Toto sušené ovoce je skvělou alternativou cukru díky své sladkosti, která pochází z fruktózy, přírodního cukru.

Chcete-li datlemi nahradit klasický cukr, připravte si datlovou pastu smícháním 2 šálků (480 gramů) datlí bez pecek s 1 1/4 šálku (300 ml) vody a poté použijte tuto pastu místo cukru ve svých receptech v poměru 1:1.

Toto sladké ovoce můžete také přidat do smoothies, omáček a dresinků, nebo je nasekat v kuchyňském robotu a použít je na nepečené dezerty, jako jsou koláče, raw kuličky a ovocné a čokoládové tyčinky.

Datle Medjool, které jsou velké, můžete naplnit i ořechovým máslem, sýrem, celými ořechy nebo dokonce vařenými zrny, jako je rýže.

Pokud byste měli chuť, tak můžete vyzkoušet recept na datle v čokoládě nebo veganské domácí datle v čokoládě.

Datle vždy uchovávejte na chladném a suchém místě, jako je spíž nebo lednice. Uchovávejte je v uzavřené nádobě, aby se v nich udržela vlhkost a zbytečně neztvrdly.

Závěrem

Datle mají sice vysoký obsah kalorií, ale jsou plné živin a antioxidantů, které jsou spojeny s mnoha zdravotními přínosy pro zdraví srdce, mozku, podporují dobré trávení, pomáhají snižovat chronická onemocnění způsobená záněty a v omezené míře mohou být vhodné i pro diabetiky (pozn. množství datlí pro diabetiky je individuální a o vhodnosti jejich konzumace by se měl pacient vždy poradit se svým ošetřujícím lékařem).

Datle můžete zařadit do svého jídelníčku jako svačinu, ve smoothies nebo jako přírodní sladidlo do různých pokrmů a dezertů.

Zdroj informací:

Date palm. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2022 [cit. 2022-06-04]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Date_palm

List of date cultivars. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2022 [cit. 2022-06-04]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_date_cultivars

LEONARD, Jayne. Can dates help with managing diabetes?. In: MedicalNewsToday [online]. Místo vydání neuvedeno, 2021 [cit. 2022-06-04]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/are-dates-good-for-diabetics

PANOFF, Lauren. Everything You Need to Know About Medjool Dates. In: HealthLine [online]. Místo vydání neuvedeno, 2019 [cit. 2022-06-04]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/medjool-dates