Aktualizováno: 23.2.2022

Já držím dietu č. 3. Nikdy jsem neměla problém s nadváhou, jsem zdravá nejen fyzicky, ale i psychicky (alespoň doufám 😊) a i přesto jsem neustále na dietě. A proč to dělám? Protože je to pro moje zdraví zcela přirozené. Dieta č. 3 není v podstatě nic jiného než stravování podle zásad racionální výživy. Někdo také říká zásad zdravé výživy. Já tento pojem nerada používám. Raději se přikláním k termínu přirozená strava.

Co můžete jíst

Při dietě č. 3 můžete konzumovat jakékoliv potraviny, ale v omezeném množství a rozumné skladbě. Hlavním zdrojem energie, kterou z jídla během dne získáte, by měly být sacharidy, pak bílkoviny a nejméně byste měli přijímat tuků, ale pozor nevynechat úplně, protože i ty mají své nezastupitelné místo ve Vašich stravovacích návycích. Všechny tři složky se navzájem doplňují a jsou na sobě závislé. Při jejich nerovnováze ve stravě tělo strádá, může docházet k překyselení organismu, začnou postupně řídnout kosti, což se pak jen velmi těžko vrací do původního stavu.

Přínosy diety č. 3

Dieta č. 3 Vám zajistí snadné udržení tělesné hmotnosti, psychickou odolnost, silné a zdravé svaly a kosti a vůbec celkovou vitalitu. Jde jen o to nenutit se do konzumace potravin, které nemáte rádi kvůli dosažení kýžených výsledků. Je důležité jíst všechno, ale s mírou. Díky dietě č. 3 si neodpíráte věci, které máte rádi, takže nesklouznete k nekontrolovatelnému přejídání, protože to se dost často u diet zaměřených jen na určité potraviny stává. A pak se vracíte zase na začátek a někdy se dokonce Vaše situace zhorší.

Ale už přejděme k tomu hlavnímu. Tady jsem pro Vás vypsala jednoduchá pravidla diety č. 3, se kterými nastolíte rovnováhu ve Vašem těle i životě:

Obecná doporučení pro stravování v rámci diety č. 3

Jezte denně alespoň z pěti zásadních skupin potravin:

  • Obilniny, brambory – 5 porcí denně, převažovat by měly celozrnné výrobky; porce = př. 1 plátek chleba nebo jiného pečiva jako je houska, rohlík aj., miska obilných vloček, 100 až 120 g rýže či těstovin, 150 g brambor nebo luštěnin.
  • Mléčné výrobky – asi 3 porce denně; převaha nízkotučných výrobků; porce = př. sklenice mléka nebo kysaného mléčného výrobku (250 ml), kelímek jogurtu, 50 g sýra, 40 g tvarohu.
  • Ovoce a zelenina – alespoň 5 porcí denně; porce = př. jedno větší jablko nebo hruška, 1 banán, 1 pomeranč, 2 mandarinky, 2 kiwi, 1 lžíce sušeného ovoce, ½ avokáda, hrst hrášku, 1 mrkev, středně velká miska salátu, 1 velká paprika, 2 menší rajčata, 250 ml zeleninové nebo ovocné šťávy, miska jahod, malin nebo borůvek.
  • Maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy a semena – 2 až 3 porce denně, většina bílkovin by měla pocházet z ryb, ořechů, semínek, luštěnin;  porce = př. 100 g červeného masa, 125 g libového masa, 200 g ryb, 2 lžíce ořechů nebo ořechového másla, 1 vejce, hrst luštěnin.
  • Volné tuky a cukry – méně jak 1 porce denně, nezapomeňte, že další cukry a tuky se v přirozené podobě vyskytují i v jiných potravinách jako je maso, mléčné výrobky, ovoce, zelenina, ořechy aj.; porce = př. 1 lžíce másla, 2 až 3 kousky čokolády s vysokým podílem kakaa, 1 lžíce tatarské omáčky nebo majonézy, cca 3 bonbóny, 50 g cereálních sušenek, 60 g závinu.

Upozornění

Prosím, vezměte na vědomí, že výše uvedené příklady denních porcí potravin jsou obecné a orientační. Pokud byste potřebovali úpravu jídelníčku Vám na míru, je dobré obrátit se na výživového poradce nebo dietologa. Stravovat se podle zásad racionální výživy také neznamená, že si nemůžete dát občas ke kávě dva kousky dortíku nebo někde na festivalu langoše.😊

A protože cílem mého blogu je především vaření, přidávám recept na snídani nebo svačinku, který Vás má trošku více inspirovat pro tento typ diety.