Aktualizováno: 4.6.2022
Kokosový olej v kosmetice i na talíři
Co se týká použití kokosového oleje, tak je určitě třeba neopomenout jeho využití v kosmetickém průmyslu. Zde je hojně využíván pro ochranu vlasů, zvláčnění kůže, napomáhání v boji s akné, svěděním kůže, hyperpigmentací, popraskanými rty, či dalšími kožními neduhy.
Ohledně využití kokosového oleje v kuchyni už se ale odborníci rozchází. Kokosový olej v posledních letech získává na popularitě. Podle některých tvrzení dokáže vše včetně hubnutí až po zpomalení progrese Alzheimerovy choroby.
Mnoho výrobců začalo používat kokosový olej v ve svých výrobcích a mnoho lidí jej používá k vaření. Řada produktů, jako jsou smažená jídla, sladkosti, šampony, káva i smoothies, obsahuje kokosový olej.
TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NA ZAČÁTEK: jak používat kokosový olej
Pro ty z Vás, kdo nemáte chuť nebo se nechcete pročítat celým článkem, jsem připravila pro přehled alespoň to nejdůležitější, co byste si měli z tohoto blogového článku odnést.
Na STUDENOU KUCHYNI je nejvhodnější panenský za studena lisovaný kokosový olej, nejlépe v BIO kvalitě. Tento olej je vhodný například při přípravě salátových zálivek, raw dezertů a sladkostí a dalších jídel, které nevyžadují tepelnou úpravu. Já například ráda používám kokosový olej z DM drogerie, ale určitě můžete použít i jiný.
Naopak pro TEPLOU KUCHYNI se nejlépe hodí tzv. RBD kokosový olej. Zkratka RBD znamená, že olej je rafinovaný, bělený a zbavený aroma (R-Rafinated, B- Bleached, D- Deodorized). Po rafinaci, která se provádí za vysokých teplot sice olej ztratí vlastnosti panenského oleje, ale výhodou je, že se nepřepaluje při vysokých teplotách, takže je vhodný zejména na pečení a smažení. Použití panenského za studena lisovaného kokosového oleje vede při vyšších teplotách ke vzniku toxických látek, které by Vám spíše uškodily, než prospěly. Tento olej neobsahuje také trans mastné kyseliny, jako například některé produkty živočišného původu, takže je jeho použití příznivější pro Vaše zdraví z pohledu snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob. Já si například ráda objednávám olej značky Wolfberry, ale je to zase na Vás, jaký RBD olej použijete.
Je skutečně kokosový olej tak zdravý?
Obecná fakta
Kokosový olej obsahuje více než 80 % nasycených tuků. Někteří odborníci spojují nasycené tuky s kardiovaskulárními a dalšími onemocněními.
Výživová doporučení stanovují spotřebu nasycených tuků na méně než 10 % denního energetického příjmu pro udržení zdravého organismu. To znamená, že někdo, kdo drží dietu 2000 kalorií denně, by neměl sníst více než 20 gramů nasycených tuků denně.
Ptáte se nyní, jestli opravdu zařadit nebo nezařadit kokosový olej do svého jídelníčku na denní bázi? Pojďme se na to společně podívat.
Výživové hodnoty
Jedna lžíce kokosového oleje obsahuje:
- 121 kalorií
- 0 g bílkovin
- 13,5 g tuku, z toho nasycených 11,2 g
- 0 miligramů (mg) cholesterolu
Kokosový olej obsahuje vitamín E, ale žádnou vlákninu a málo nebo žádné další vitamíny nebo minerály.
Kokosový olej je téměř 100% tuk, z nichž většinu tvoří nasycené tuky. Struktura tuku v kokosovém oleji se však liší od struktury mnoha živočišných produktů, které se skládají především z mastných kyselin s dlouhým řetězcem.
Kokosový olej má vysoký obsah mastných kyselin se středním řetězcem (dále jen MCT = medium-chain triglycerides). Tělo je hůře přeměňuje na zásobní tuk a snáze je spálí oproti mastným kyselinám s dlouhým řetězcem (dále jen LCT = long-chain triglycerides). Příznivci kokosového oleje připisují mnoho jeho výhod právě vysokému obsahu MCT.
Vědci však zpochybnili tyto vnímané výhody samotného kokosového oleje, protože mnoho z uváděných přínosů pochází ze samotného MCT oleje. Odborníci apelují na lidi, aby zacházeli s kokosovým olejem jako s jakýmkoliv jiným nasyceným tukem, dokud se neshromáždí dostatek důkazů, které by dokázaly opak.
Pozitiva kokosového oleje?
Zastánci tvrdí, že kokosový olej poskytuje různé zdravotní výhody, jako jsou:
Zvyšování dobrého cholesterolu
MCT v kokosovém oleji mohou pomoci zachovat citlivost na inzulín.
Existují dva typy cholesterolu: lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) nebo také dobrý cholesterol a lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) nebo také špatný cholesterol. Zdá se, že HDL pomáhá snižovat hladiny LDL a vysoké hladiny HDL mohou pomoci zlepšit kardiovaskulární zdraví.
Někteří vědci tvrdí, že MCT mohou pomoci zvýšit hladinu dobrého cholesterolu.
Jedna malá studie z roku 2004 však zjistila opak. Ve výzkumu dietní MCT zvýšilo špatný cholesterol u 17 zdravých mladých mužů. Vědci nestudovali žádné další ukazatele zdraví srdce.
Studie z roku 2016 nenašla žádný jasný důkaz, že kokosový olej prospívá nebo zhoršuje hladinu cholesterolu.
Zjištění publikovaná v roce 2018 však naznačují, že vliv extra panenského kokosového oleje na cholesterol může být podobný jako u olivového oleje. Výsledky zatím zůstávají neprůkazné a je zapotřebí dalších studií.
Regulace krevního cukru
Zjištění ze studie na zvířatech z roku 2009 naznačují, že MCT přítomné v kokosovém oleji mohou pomoci zachovat citlivost na inzulín. V přehledu byly také uvedeny konkrétní příznivé zdravotní účinky MCT oleje, nikoli kokosového oleje, ve 29 studiích.
Jiná šetření však neprokázala stejné výsledky. Tato studie na malých prasatech se však zabývala nadměrně kalorickou stravou s vysokým obsahem tuku, která také zahrnovala hydrogenované tuky a vysoký obsah fruktózy.
Snížení stresu
Panenský kokosový olej může mít antioxidační vlastnosti. Ve studii na hlodavcích se ukázalo, že snižuje stres vyplývající z cvičení a chronického nachlazení. Vědci se domnívají, že panenský kokosový olej by mohl být užitečný při léčbě některých druhů deprese.
Lesklé vlasy
Někteří lidé aplikují kokosový olej na vlasy pro zvýšení lesku a ochranu před poškozením. Může pronikat do pokožky hlavy lépe než minerální oleje.
Jedna studie lidí s podobnými typy vlasů však nezjistila žádný rozdíl ve stavu vlasů mezi těmi, kteří používali kokosový olej, a těmi, kteří jej nepoužívali.
Zdravá kůže
Aplikace kokosového extraktu na lidskou pokožku může posílit její ochranné bariérové funkce a mít protizánětlivý účinek, uvádí studie z roku 2017.
Tato zjištění by mohla mít důsledky pro medicínu, ale ne pro stravovací návyky.
Boj s kvasinkami
V jedné in vitro studii byl kokosový olej aktivní proti Candida albicans (C. albicans), což naznačuje, že by mohl být léčbou kandidy.
To může být způsobeno bariérovými funkcemi extraktu a protizánětlivými vlastnostmi. To však není totéž jako konzumace běžného kokosového oleje, protože není fermentovaný.
Prevence onemocnění jater
Ve studii z roku 2017 krysy s onemocněním jater konzumovaly potravu s vysokým obsahem glukózy buď s kokosovým olejem nebo bez něj. Ty, které konzumovaly kokosový olej, měly lepší parametry zdraví jater po 4 týdnech než ty, které jej nekonzumovaly.
To naznačuje, že některé prvky v kokosovém oleji mohou pomáhat chránit játra.
Snížení příznaků astmatu
Inhalování kokosového oleje pomohlo snížit příznaky astmatu u králíků.
Žádné studie však neproběhly na lidech, proto by lidé k inhalování kokosového oleje měli přistupovat s obezřetností.
Zlepšení sytosti
Někteří lidé tvrdili, že kokosový olej zanechává lidi po jídle plnější, což znamená, že toho nebudou tolik jíst.
Jedna studie však porovnávala MCT olej s kokosovým olejem a potvrdila, že MCT olej působí na pocit sytosti, nikoli kokosový olej.
Zdravé zuby
Recenze z roku 2017 pojednává o důležitosti oil pullingu pro zdraví zubů. Oil pulling je tradiční orální léčba. Zahrnuje propláchnutí oleje kolem ústní dutiny, podobně jako moderní ústní voda.
Studie zjistily, že toto proplachování chrání před záněty dásní a ovlivňuje ústní bakteriální rovnováhu.
Hubnutí
Studie porovnávající dva produkty zjistila, že kokosový olej s menší pravděpodobností spouští cukrovku a přibírání na váze u myší. Někteří si to vykládají tak, že kokosový olej může lidem pomoci zhubnout.
Jedním z důvodů nárůstu hmotnosti je, že lidé konzumují více kalorií, než ve skutečnosti potřebují.
Všechny potraviny a oleje s vysokým obsahem tuku mají vysoký obsah kalorií. Jedna polévková lžíce kokosového oleje o hmotnosti 13,6 gramů (g) obsahuje 121 kalorií, což je více než sádlo a máslo a o něco méně než slunečnicový olej.
Přidání více tučných a kaloricky bohatých potravin do stravy, která obsahuje sacharidy a dostatek kalorií, nemusí vést ke ztrátě hmotnosti.
Závěry výzkumů
Několik výzkumů zkoumalo kokosový olej a jeho možné výhody, ale mnohé z nich jsou malé, neprůkazné a založené na testech na zvířatech nebo laboratořích.
Některé studie na lidech potvrdily několik výhod, ale jiné studie na lidech ukazují protichůdné výsledky. K potvrzení účinků každodenního používání kokosového oleje je zapotřebí dalšího zkoumání a lze tedy jen doporučit, že při konzumaci kokosového oleje bychom se měli řídit zdravým selským rozumem.
Hlavní argumenty PROTI
Hlavním argumentem proti kokosovému oleji je jeho vysoký obsah nasycených tuků.
V roce 2008 byla provedena jedna studie, na základě jejíž výsledků si lidé začali myslet, že kokosový olej může být zdravý. V tomto šetření 31 lidí konzumovalo MCT olej nebo olivový olej během 16-týdenního programu na hubnutí.
Tým provádějící výzkum zjistil, že tělo zpracovává MCT olej, jako je kokosový olej, jinak než ostatní oleje. Došli k závěru, že MCT může mít stejný dopad na rizikové faktory kardiovaskulární onemocnění jako olivový olej.
Někteří lidé to interpretovali tak, že pokud MCT mohou mít pozitivní vliv na hladinu HDL a celkového cholesterolu, kokosový olej musí být zdravý.
Původní studie však nepoužívala kokosový olej, ale speciální olej, který byl 100% MCT. Obsah MCT v kokosovém oleji je kolem 14 %. Máslo obsahuje asi 9,2 % MCT.
Člověk by musel sníst 150 g nebo 10 lžic kokosového oleje každý den, aby z něho získal výhody pro svůj organismus. Konzumace takového množství oleje by však nebyla zdravá.
Výživová doporučení jednoznačně nabádají omezit příjem nasycených tuků na 10 % nebo méně z celkové přijaté energie za den. Pro ty, kteří sledují svůj cholesterol, je doporučen tento příjem ještě nižší (cca okolo 5 %).
Většina studií, které prokazují pozitivní zdravotní přínosy, používá MCT olej, nikoli kokosový olej. Studie podporující kokosový olej byly často krátkodobé výzkumy malého rozsahu zahrnující zvířata spíše než lidi. Výsledky nebyly dostatečně významné, aby opravňovaly lidi k tomu, aby přešli na kokosový olej.
Není olej jako olej
Ne všechny kokosové oleje jsou stejné a vliv na zdraví se může lišit podle druhu.
Celkově platí, že čím méně je potravina zpracovaná, tím je pravděpodobnější, že bude nabízet zdravotní přínosy, a totéž pravděpodobně platí o kokosovém oleji.
Extra panenský kokosový olej pochází z plodů čerstvých, zralých kokosů. Zpracování nezahrnuje vysoké teploty ani přidané chemikálie, a proto je tedy z hlediska konzumace nejvhodnější.
Tipy pro nákup a skladování kokosového oleje
Tuky a oleje poskytují základní živiny, ale lidé by je měli vždy užívat s mírou. Pokud lidé používají kokosový olej, měli by se poohlédnout po extra panenském kokosovém oleji.
Zde je několik tipů pro nákup, skladování a používání kokosového oleje:
- Zkontrolujte štítek a vyhněte se olejům, které obsahují částečně hydrogenovaný kokosový olej.
- Kokosový olej skladujte na chladném a tmavém místě. Stejně jako ostatní nasycené tuky je při pokojové teplotě pevný a při zahřívání zkapalňuje.
- Používejte při pečení kokosový olej pro lehkou, sladkou, „kokosovou“ chuť. Dobře nahradí máslo a tuk a hodí se do veganských receptů.
Sečteno a podtrženo
Kokosový olej může přidat chuť a rozmanitost stravy, ale zdá se nepravděpodobné, že by výzkum dokázal, že jde o superpotravinu.
Spotřebitelé by si měli pamatovat, že i když přechod z jednoho oleje na druhý může prospívat zdraví, přidání většího množství jakéhokoli oleje do stravy jim pravděpodobně nepomůže zhubnout nebo zlepšit jejich celkové zdraví.
Lidé by měli vždy konzumovat oleje a tuky s mírou, jako součást pestré stravy. Měli by také zajistit, aby jejich úroveň aktivity byla dostatečně vysoká, aby spálili kalorie, které konzumují.
Podle názoru některých odborníků kokosový olej zvyšuje špatný cholesterol, čímž přispívá k onemocněním srdeční soustavy. Jiní tvrdí, že je tomu přesně naopak, a že se jen jedná o kampaň proti tropickým olejům.
Zdroj článku, přeloženo z angličtiny: BRAZIER, Yvette. What to know about coconut oil. MedicalNewsToday [online]. USA: MedicalNewsToday, 2019 [cit. 2022-03-24]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/282857
Dalo by to shrnout i tak, že případě kokosového oleje tak jako u jiných tuků platí, a že nic se nemá přehánět.:-)
Pokud by Vás zajímaly ještě další podrobnosti o kokosovém tuku, mrkněte na článek společnosti Welko o kokosovém tuku.
Ale jak jsem již zmínila, když se to s kokosem nepřehání, tak není určitě špatné si jej čas od času dopřát, a protože můj blog je hlavně o vaření, připravila jsem pro Vás malou mňamku například večer k televizi nebo k dobré knize.:-)